ŁAZIENKA DLA SENIORA – JAK URZĄDZIĆ JĄ „Z GŁOWĄ”?

Idealnie zaprojektowana łazienka to taka, w której czujemy się dobrze i bezpiecznie. O ile design pomieszczenia to kwestia wyboru, tak już bezpieczeństwo i komfort użytkowania wyznaczają konkretne dedykowane rozwiązania, które możemy wdrożyć do naszej aranżacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy łazienka ma odpowiadać na potrzeby starszych domowników. Nieodpowiednio zaprojektowane pomieszczenie może stanowić barierę przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych. Jak zatem powinna wyglądać łazienka dla seniora? Jaką kabinę prysznicową wybrać, by dobrze spełniała swoją funkcję? Podpowiadamy.

Łazienka, z której korzystać będzie senior przede wszystkim powinna być pozbawiona wszelkich progów i nierówności, które dla starszej osoby mogą stanowić zagrożenie. Ważna jest tu funkcjonalność i zachowanie tzw. pola manewrowego w strefie prysznicowej. Pozwoli to na swobodne i wygodne użytkowanie łazienki, szczególnie gdy mówimy o seniorach poruszających się o kulach, chodziku czy na wózku inwalidzkim. Łazienka dla seniora powinna być pomieszczeniem komfortowym, odpowiadającym na potrzeby domownika, a nie źródłem frustracji wynikającej z nieprzemyślanej aranżacji. Warto zatem dokładnie zastanowić się, czego potrzebujemy i zdecydować się na konkretne produkty, które spełnią te wymagania.

Łazienka dla seniora bez barier

Urządzając łazienkę przede wszystkim należy dobrze zaplanować wspomnianą już strefę prysznicową. Nie ma tu miejsca na ruchome elementy czy jakiekolwiek bariery architektoniczne, np. progi. Warto zatem zaprojektować pomieszczenie z głową i postawić na sprawdzone rozwiązania. W łazience dla seniora idealnie sprawdzi się kabina WALK-INczyli otwarta otwarta, którą cechuje szerokie wejście. Decydując się na ten wariant warto wybrać model wykonany z jednej tafli szkła, który umożliwia bezproblemowy wjazd pod prysznic wózkiem inwalidzkim. Łazienka dla seniora to pomieszczenie, w którym dobrze sprawdzą się też kabiny z drzwiami składanymi przesuwnymi, które przy otwieraniu nie będą zajmować dodatkowej przestrzeni. Jednak w tym przypadku należy pamiętać by wybrać drzwi o szerokości co najmniej 90 cm. Tylko wtedy bowiem zapewnimy osobie starszej wygodę podczas wchodzenia i wychodzenia spod prysznica. Jeśli ze strefy prysznicowej korzystać będą osoby jeżdżące na wózku inwalidzkim, pamiętajmy by wybrać model drzwi montowanych bez listwy progowej.

Kabina pod wymiar

A co w przypadku, gdy do aranżacji mamy wyjątkowo trudne i nieustawne pomieszczenie? Tu z pomocą przychodzą niestandardowe rozwiązania i program „Na Miarę”, który umożliwia stworzenie kabiny prysznicowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dopasować kabinę do osobistych potrzeb użytkownika, np. z wejściem pasującym do wymiarów wózka inwalidzkiego czy szybą dociętą do wybudowanego siedziska.

Radaway łazienka dla osoby niepełnosprawnej Eos KDSDWB

Kabina prysznicowa EOS DWD+S +DWB z wymiarami dopasowanymi do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Brodzik dla niepełnosprawnych i starszych osób

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy aranżacji łazienki dla seniora, jest brodzik. Dla wygody osoby starszej i jej bezpieczeństwa warto wybrać brodzik podpłytkowy, który jest wpuszczony pod posadzkę zapewnia jednolitą powierzchnię pod prysznicem. Jednak wykorzystanie takiego modelu nie zawsze jest możliwe, ze względu na fakt, że ten rodzaj brodzika potrzebuje sporo przestrzeni na elementy konstrukcyjne, które montuje się w podłodze, zdarza się, że strop bywa niewystarczająco gruby by je tam umieścić. W takim przypadku alternatywę stanowi niski brodzik np. z serii TEOS wykonany z konglomeratu marmurowego, który również może być zlicowany z poziomem podłogi. Jego atutami są m.in. antybakteryjna powierzchnia, odporność na zawilgocenia i zagrzybienia oraz niezwykła trwałość i wytrzymałość. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na brodzik konglomeratowy o strukturze kamienia, zyskamy powierzchnię o właściwościach antypoślizgowych, które minimalizują ryzyko poślizgnięcia się podczas kąpieli.

Radaway brodzik Teos

Czarny brodzik z konglomeratu Teos F do wyboru w 30 wymiarach (zobacz wszystkie wymiary)

Urządzając łazienkę dla seniora pamiętajmy też o pomocnych akcesoriach. Specjalna poręcz, siedzisko czy wieszak na ręcznik zamontowany do szyby kabiny prysznicowej to elementy, zapewniające komfort i bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, by rozlokować je we właściwych miejscach i dostosować do wzrostu użytkownika. Dzięki temu senior będzie miał zawsze wszystko pod ręką.

Radaway Kabina prysznicowa Modo New Black II z wieszakiem na ręczniki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl